Elegantly designed in transparent accent, the Savita square base fruit bowl is tapered and intricately crafted from clear glass. The diamond detail along with floral and fluted pattern contribute to its traditional aesthetic.
MKD – Savita Fruit Bowl with Square Base
£38.49
Featuring decorative texture of vintage style, this fruit bowl will make a standout addition on the dining table or kitchen top.
Availability: 10 in stock
| Weight | 3.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 25 cm |
| Materials | Glass 100% |
| Brand | Fifty Five South |
| Capacity | 3000ml |
| Color | |
| Care and Use | Wash Before Fist Use With Warm Soapy Water. Hand Wash Only. Not Suitable For Dishwasher. Do Not Use |
| Country of Manufacture | China |
| Assembly Info | Assembled |
| Features | Feature 1 Robust clear glass |



Reviews
There are no reviews yet.