The finial coordinates with the layer of metal that forms the lamp’s plinth. The exquisitely decorated base is made from ceramic, with a white finish that provides a clean palette for the ornate foliage and flowers that embellish its smooth surface.
MKD – Covent Garden Table Lamp
£205.00
The Covent table lamp’s shade is made from soft cream fabric, with a harp fitment at the top that supports the copper coloured metal finial.
Availability: 5 in stock
| Weight | 6.10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 62 cm |
| Materials | Fabric, PVC 0%, Metal 0% |
| Color | |
| Bulb Type | 1 Qty E27 60W Max |
| Bulb Included | No |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth |
| Country of Manufacture | China |
| Features | Feature 1 Oriental art design |



Reviews
There are no reviews yet.