This timeless chair is crafted expertly with sumptuous grey velvet upholstery. The ergonomic scroll armrests and foam-padded seat of this chair provide comfort, and the slanted metal legs in the gold finish add stability to the pinewood frame.
MKD – Salma Grey Velvet Armchair.
£424.59
This lounge chair exhibits a mix of contemporary and classic charm with its minimal profile.
Availability: 10 in stock
| Weight | 19.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 73 × 99 cm |
| Materials | Fabric 15%, Foam 50%, Iron Legs 5%, Pine 30% |
| Brand | Interiors by Premier |
| Care and Use | Clean With A Soft Dry Cloth, Do Not Use Abrasive Cleaners. |
| Country of Manufacture | China |
| Color | |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 120kg |
| Features | Feature 1 Plush velvet upholstery |








Reviews
There are no reviews yet.