This Waldorf Deco pendant light has a high quality light fitting which will cast a warm glow when illuminated. Encased in the bronze finish metal frame, abstract detail on the translucent glass shades gives a decorative texture to the rounded design.
MKD – Waldorf Deco Pendant Light
£271.56
This white etched glass pendant illuminates a soft ambient light while updating Art Deco look with geometric shapes.
Availability: 10 in stock
| Weight | 5.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 23 cm |
| Materials | Glass 0%, Iron 0% |
| Brand | Fifty Five South |
| Bulb Type | 3 Qty E27 60W |
| Bulb Included | No |
| Color | |
| Care and Use | Wipe With A Soft Cloth, Do Not Use Abrasive Cleaners |
| Country of Manufacture | China |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Features | Feature 1 Warm metallic frame |





Reviews
There are no reviews yet.