The Metropolis table lamp features an open frame sleek structure comprised of metal and high quality plastic. Supported by a circular plinth base, this table lamp has a dome shaped shade in the black finish supported by gold effect revolving fixture.
MKD – Metropolis Table Lamp With Black Shade
£220.08
Emanating elegance with gold finish metal wireframe and black shade, this table lamp adds luxe accent and glam to the decor.
Availability: 10 in stock
| Weight | 6.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 76 cm |
| Materials | Iron 95%, Plastic 5% |
| Brand | Fifty Five South |
| Bulb Type | 2 Qty E14 40W |
| Bulb Included | No |
| Color | |
| Wattage | 40w |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth, do not use abrasive cleaners. |
| Country of Manufacture | China |
| Assembly Info | Assembled |
| Features | Feature 1 Luxe |







Reviews
There are no reviews yet.