This lamp features a unique stem of two gold finish metal rods supporting the black metal shade and contrasting the thick white marble base. The black metal shade is capped with a gold finish metal circle, which elevates the lamp’s luxe aesthetic.
MKD – Newton Black Metal Shade Table Lamp
£205.28
The Newton table lamp features a black metal shade, two gold finish metal stems, and a round sleek white marble base.
Availability: 10 in stock
| Weight | 4.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 66 cm |
| Materials | Iron 60%, Marble 35%, Plastic 5% |
| Brand | Fifty Five South |
| Bulb Type | 1 Qty E27 60W |
| Wattage | 60W |
| Voltage | 240 |
| Color | |
| Care and Use | Clean with dry cloth, do not use abrasive cleaner |
| Country of Manufacture | China |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Features | Feature 1 Black metal shade |




Reviews
There are no reviews yet.