This table lamp has a stepped design, translucent crystal base adorned with a decorative texture. It complements tiered bottom that maintains lamp’s stability on the tabletop. The warm metallic, minimal tube ascending from the base holds a crisp white fabric shade atop that is slightly tapered.
MKD – Hope Table Lamp
£100.00
The Hope table lamp features a brass finish metallic pedestal adorned with crsytal around the base making a luxe traditional statement.
Availability: 5 in stock
| Weight | 2.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 55 cm |
| Materials | Glass 20%, Steel 60%, Tetoron Cotton 20% |
| Bulb Type | 1 x E27 |
| Bulb Included | No |
| Color | |
| Voltage | 220-240V |
| Wattage | 60W |
| Country of Manufacture | China |
| Care and Use | Wipe With A Soft Cloth, Do Not Use Abrasive Cleaners. |
| Features | Feature 1 Crystal base |




Reviews
There are no reviews yet.